Jaką obudowę komputerową wybrać? Rodzaje obudów PC

| 3 Komentarze
Jaka obudowa do komputera będzie najlepsza? To zależy od wielu czynników – poznaj je i wybierz tę najlepszą.

Obudowa jest tak podstawowym i oczywistym elementem wyposażenia komputera, że rzadko kiedy staje się obiektem głębszej analizy. A to właśnie od niej powinno zacząć się wybór sprzętu komputerowego! Dobrze wybrana obudowa zapewni odpowiednią wentylację, a tym samym niższe temperatury podzespołów oraz cichszą pracę komputera, co przecież nie jest bez znaczenia.

Niezależnie od tego, czy budujesz komputer do pracy, czy też komputer gamingowy, obudowa będzie niezbędnym elementem – wszak nie położysz płyty głównej na blacie biurka, nieprawdaż? Jak zatem dobrać tę idealną? Najlepsza obudowa do komputera to taka, która spełni Twoje oczekiwania (te są różne), jak i wpasuje się w Twój gust (ten również różni się w zależności od użytkownika). O czym więc trzeba pamiętać, gdy kupujemy ten ważny składnik każdego PC?

Polecane obudowy

Typy obudów komputerowych

Obudowy potrafią przybierać różne rozmiary, a nawet kształty. W związku z tym faktem są one przyporządkowane do poszczególnych kategorii, które mają swoje własne nazwy. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych typów obudów:

  • Obudowa SFF – czyli tzw. obudowa Small Form Factor. Nie stanowią podkategorii obudów tower, wyróżniają się na ich tle mniejszymi rozmiarami. Tego rodzaju obudowy najczęściej wykorzystuje się pod mniejsze płyty główne niż standard ATX. Mowa tu o Mini-ITX, a nawet Nano-ITX.
  • Mini tower – najmniejsza obudowa wieżowa. Zazwyczaj mieszczą płyty główne w formacie Micro-ATX lub Mini-ITX, co pozwala na pewną elastyczność w doborze komponentów. Idealnie nadają się do budowy komputerów do codziennych zastosowań oraz lekkich gier, zapewniając jednocześnie przyzwoitą wentylację i możliwość montażu kilku wentylatorów.
  • Midi tower – jeden z najchętniej wybieranych rodzajów obudów. Łącząc w sobie odpowiednią ilość przestrzeni z akceptowalnym rozmiarem, są swoistym złotym środkiem pomiędzy poszczególnymi rozmiarami obudów. Najczęściej jest idealna jako obudowa ATX, ale obsługuje też mniejsze modele mobasów, co daje szerokie możliwości konfiguracji. Dzięki dobrej wentylacji i możliwości montażu wielu wentylatorów, są idealnym wyborem dla wielu osób.
  • Full tower – największa wieżowa obudowa, prawdziwy kolos. Miejsca w ich przypadku z pewnością nie zabraknie! Zazwyczaj obsługują płyty główne w formacie E-ATX, oferując przy tym ogromną przestrzeń pod komponenty. Do domowego użytku są jednak rzadziej wybierane, najczęściej służąc za bazę serwera.

Prawdą jest, że nie są to wszystkie rodzaje obudów komputerowych: w ofercie sklepu Morele.net znajdziesz również obudowy NUC, HTPC, desktop lub Slim. Należy je jednak traktować bardziej jako ciekawostki – cztery wyżej wymienione rodzaje to główne typu obudów. I to właśnie spośród nich większość użytkowników dokona wyboru obudowy PC.

Polecane modele obudów

Znamy już poszczególne rodzaje, teraz pora na konkrety. Zastanawiasz się, jaką obudowę do komputera wybrać spośród SFF lub Midi tower? W tym akapicie przedstawiamy najlepsze propozycje obudów z danego segmentu.

Obudowy SFF

Cenisz sobie kompaktowe rozmiary, a może masz mało miejsca na biurku? W takim przypadku najlepszym wyborem dla Ciebie będzie obudowa SFF. Tego rodzaju obudowy zadowolą nawet graczy – wiele z nich pozwala na instalację wydajnych (a przez to także dużych) kart graficznych, przekraczających 35 cm długości. Komputer tego rozmiaru nie zajmie wiele miejsca na Twoim biurku!

  • Corsair 2000D Airflow – jedna z najlepszych kompaktowych obudów w ofercie. W zupełności pomoście duże chłodzenie wodne 360 mm i obsłuży GPU o długości do 36,5 cm. Jest również bardzo przemyślana – producent nie zapomniał o miejscu na odpowiedni cable management. Budowa PC w tej obudowie to sama przyjemność, nawet dla nowicjusza.
  • Fractal Design Terra Jade – styl, styl i jeszcze raz styl. Jeżeli szukasz małej obudowy, która będzie wyglądać pięknie, to najlepszy wybór. I mówiąc o pięknie, nie mamy tu na myśli gamingowej krzykliwości. Niniejsza obudowa Fractal na swoim froncie posiada drewniane wykończenia, a jej kolor wpasuje się do każdego wnętrza. W środku też nie jest źle: kompatybilna z płytami Mini-ITX, obsługuje karty graficzne do długości 32,2 cm – ale przede wszystkim: jest piękna.
  • Lian Li A4-H2O X4 – propozycja z segmentu premium, która manifestuje wysoką jakość wykonania pod każdym względem. Jest również całkiem spora jak na case SFF, wciąż jednak nie zabierze wiele miejsca na biurku. To Lian Li, tu wiele nie trzeba mówić – pewny wybór, gdy szukamy kompaktowej obudowy PC.

Obudowy Mini tower

Rozmiary rosną, a wraz z nimi typ kolejnej obudowy. No i przechodzimy też do domeny wieżowych case’ów. Obudowa typu Mini tower pozwoli nam wyjść poza domenę płyt głównych Mini-ITX. Najczęściej będą one idealną bazą pod płytę Micro-ATX, oferując nawet do 40 cm miejsca na GPU, ponad 6 slotów rozszerzeń, kilka wnęk na dyski 2,5 i 3,5 cala i stylową prezencję z oknem.

  • Genesis Irid 503 V2 – szukasz niewielkiej i taniej obudowy? Propozycja polskiego producenta wpasuje się idealnie w Twoje oczekiwania. Za około 200 złotych otrzymujemy tu aż 37,5 cm na GPU, niezłą jakość wykonania, bardzo dużo miejsca jak na ten rodzaj case’a oraz dużo przejść na kable, co ułatwia zarządzanie nimi.
  • MSI MAG Pano M100R PZ ARGB – piękno tej obudowy MSI to coś, co zachwyca bardzo mocno. Mamy tu do czynienia ze szklaną konstrukcją nie tylko na boku, ale także froncie. Sama obudowa jest przystosowana do obsługi płyt głównych ITX i Micro-ATX, ale co więcej: także w standardzie back-connect. Ma również dużą liczbę wentylatorów (aż cztery z podświetleniem ARGB każdy) i jak na to, co oferuje: sensowną cenę.
  • Fractal Design Pop Mini Air RGB – ładna i przewiewna obudowa o klasycznym kształcie i wykonaniu. W pakiecie z trzema wentylatorami 120 mm, oferuje po dwie wnęki na dyski 2,5 i 3,5 cala.

Obudowy Midi tower

Przechodzimy do najpopularniejszego segmentu, który mocno jest zdominowany przez polskich producentów. W przypadku urządzeń z kraju nad Wisłą, wiele spośród nich cieszy się ogromną popularnością – łącząc w sobie wysoką wydajność, jak i sensowną cenę. Obudowy tego rodzaju będą idealnym wyborem dla każdego, kto szuka niezłej pojemności, ale bez przesady. Idealna baza pod każdą płytę główną w formacie ATX.

  • PREYON Nest Meshy+ – stosunkowo nowy producent na naszym rynku, którego propozycje nie powinny być ignorowane. Dowodem na poparcie tych słów jest obudowa Nest Meshy+. Pomieści w sobie mobasy Mini-ITX, ATX, Micro-ATX (uATX) lub nawet Extended ATX. Do tego dochodzą dwa dyski 3,5” lub dwa 2.5”, kartę graficzną do 400 mm, chłodzenie wodne do 360 mm. Fabrycznie wyposażona w 4 wentylatory ARGB, które chłodzą wnętrze i dają niesamowity efekt. Warto!
  • Endorfy Signum 300 ARGB – case wyposażony w hartowane szkło, które eksponuje wnętrze komputera oraz cztery wentylatory Stratus 120 PWM ARGB, zapewniające efektywne chłodzenie i atrakcyjne podświetlenie. Oferuje przestronną konstrukcję, mieszczącą karty graficzne o długości do 325 mm oraz możliwość zamontowania do ośmiu wentylatorów, co gwarantuje optymalną cyrkulację powietrza.
  • Genesis Diaxid 605F – elegancka i wydajna obudowa, która zapewni niskie temperatury każdemu podzespołowi w jej wnętrzu. Dodajmy do tego kompatybilność z chłodzeniami AIO 420, aż 5 wentylatorów GENESIS Oxal 120 i pełne ofiltrowanie przeciwkurzowe. Wychodzi doskonały sprzęt, który zadowoli praktycznie każdego.

Obudowy Full tower

Pora przejść do wagi najcięższej – obudowy, które swoimi rozmiarami wzbudzają zdziwienie. Choć wspominaliśmy, że stosuje się je głównie w serwerach, producenci mają w swojej ofercie modele konsumenckie. Przypominają one wykonaniem mniejsze modele (mają podświetlenie, hartowane szkło, stylowe wykonanie), ale oferują znacznie więcej miejsca. Są w stanie przyjąć praktycznie każdą płytę główną, łącznie z eATX, oferując nawet pod 50 cm miejsca na GPU, lepsze chłodzenie i wiele, wiele miejsca na wszystko. Przygotuj jej tylko sporo przestrzeni na biurku!

  • be quiet! Dark Base Pro 901 – full tower za 4-cyfrową kwotę, ale za to z pełnym pakietem premium. Wszystko, czego możesz się od niej spodziewać, będzie tu obecne. Ta obudowa be quiet! to prawdziwie najwyższa półka. Niemiecki producent nie zapomniał tu nawet o podpórce dla GPU – również bardzo stylowej. Cóż, to coś, czego właściwie należy się spodziewać po tej firmie.
  • Fractal Design Pop XL Air – stosunkowo niedrogi Full tower, który oferuje wszystko to, co powinna mieć obudowa premium. Przede wszystkim sam przepływ powietrza – cyrkulacja mas jest tu tak płynna i skuteczna, że nie ma mowy o żadnym grzaniu się. Dużo miejsca, ładne podświetlenie, w zupełności wystarczy każdemu, kto ceni sobie duże rozmiary case’a.
  • Phanteks NV9 ARGB – stylowa i elegancka czerń nigdy nie wychodzi z mody! Dowodem na to jest propozycja Phanteksa. Jej konstrukcja z hartowanego szkła (na boku i froncie) umożliwia podziwianie wnętrza komputera, a podświetlenie ARGB dodaje atrakcyjności. Dzięki przestronnej budowie, można tu z łatwością zamontować długie karty graficzne oraz efektywnie zarządzać kablami, co sprzyja lepszej cyrkulacji powietrza i estetyce całej jednostki.

Ważne

Preferujesz wybór obudowy po kryterium cenowym? W osobnych artykułach przygotowaliśmy dla Ciebie polecane modele, które nie wykraczają poza ściśle określoną cenę. Poznasz je poniżej:

Obudowa komputerowa z oknem czy bez?

Decyzja o tym, czy postawisz na obudowę komputera z oknem, zależy jedynie od indywidualnych preferencji. Bez wątpienia ten aspekt służy głównie celom estetycznym, ponieważ obecność okna lub jego brak nie wpływa na wydajność sprzętu umieszczonego wewnątrz – nawet poziom hałasu nie różni się znacząco. Jeżeli jednak marzysz o idealnym stanowisku z komputerem, który będzie miał estetyczny wygląd, dzięki temu wyborowi stworzysz własny styl. Obudowy RGB z szybą doskonale współgrają z nowoczesnymi, gamingowymi stanowiskami.

Obudowa komputerowa z zasilaczem czy bez?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć głównie od tego, czego oczekujesz od swojego komputera. Obudowa z zasilaczem może sprostać zadaniom postawionym przed mniej wydajnymi jednostkami, jednak budując urządzenie o większej mocy obliczeniowej, należy ostrożnie dobrać źródło prądu. Powinno ono być kompatybilne z podzespołami i spełniać podstawowe zalecenia producentów. Obudowa komputera do gier komputerowych nie potrzebuje wbudowanego zasilania, ponieważ i tak będzie konieczność wymienienia go na model wydajniejszy niż ten, który najczęściej jest oferowany.

Wyciszone obudowy PC

Hałas to Twój wróg? Budując wydajną jednostkę i poddając ją naprawdę ogromnym obciążeniom, może być tak, że wygeneruje ona więcej hałasu. To samo w przypadku posiadania coolera CPU, który jest z reguły głośniejszym rozwiązaniem niż chłodzenie AiO. I tutaj w sukurs przychodzą wyciszone obudowy.

Czym różnią się one od klasycznych konstrukcji? Na pierwszy rzut oka niczym (no może poza ceną, która jest odpowiednio wyższa). Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a dokładnie w „bebechach” takiego case’a. Producenci takich obudów stosują szereg rozwiązań, które pozwalają wyciszyć ich pracę, tak aby hałas z wnętrza nie wydobywał się poza obręb samej obudowy.

Projekt takich obudów najczęściej zakłada zastosowanie wygłuszających mat, które znajdują się na froncie, górze oraz bokach obudowy. Dlatego też wiele obudów tego rodzaju nie posiada okna, aby zapewnić maksimum tłumienia dzięków, choć nie jest to rzecz jasna standardem. To jednak nie wszystko, gdyż w ich przypadku stosuje się metody, które pozwalają wyciszyć wibracje pracujących podzespołów: jak choćby sanki na dyski z gumowymi amortyzerami, tacka na płytę główną czy piwnica dla PSU, która tłumi hałas wentylatora.

Jaka wyciszona obudowa PC będzie doskonałym wyborem? Poświęciliśmy temu zagadnieniu osobny artykuł, zatem polecamy gorąco zainteresowanie się tematem, gdy hałas nie pozwala Ci w normalnym użytkowaniu komputera.

Jaka obudowa do komputera – szybkie podsumowanie najważniejszych kwestii przed dokonaniem zakupu

Na sam koniec zebraliśmy wszystko to, co najważniejsze. Poniższe kwestie powinni być gruntowanie przemyślane, zanim w ruch pójdą pieniądze. Nie chcesz, aby okazało się, że Twój nowy case nie jest w stanie zmieścić w sobie nowej karty graficznej, prawda?

Przed zakupem obudowy warto upewnić się co do:

  1. Kompatybilności obudowy z płytą główną.
  2. Maksymalną obsługiwaną przez obudowę długością GPU i chłodzenia wieżowego CPU lub chłodzenia AiO.
  3. Rozmiaru obudowy, który pozwoli na rozbudowę komputera o większe podzespoły w przyszłości.
  4. Liczby zatok na dyski.
  5. Kwestii chłodzenia i przepływu powietrza, jakie oferuje obudowa.
  6. Zastosowaniu filtrów przeciwkurzowych.
  7. Obecności szklanego frontu lub siatki mesh (w tym drugim przypadku wnętrze PC będzie nieco chłodniejsze).
  8. Umiejscowieniu samego zasilacza w obudowie.
  9. Liczby portów na panelu frontowym I/O obudowy.
  10. A na koniec: wszystko to, co związane z estetyką case’a.

Odpowiadając sobie na powyższe kwestie, wyczerpiesz całe zagadnienie. To, jaka obudowa do komputera będzie najlepsza dla danego użytkownika zależy od jego preferencji. Teraz już wiesz, co należy zrobić przed zakupem nowej „budy”.

5,0
11 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Dlatego też powinny być solidnie wykonane, a ściany wystarczająco "grupe" chce tylko poprawić mały błąd komenta możecie wywalić
Dzięki za czujność, błąd poprawiony:)
"Wśród obudów typu Tower ze względu na rozmiar wyodrębnia się pięć grup, które przedstawione zostały w poniższej tabeli."

Gdzie ta tabela?
Specjalista Morele | 21:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.